Studijski posjet hrvatskoglagoljskim brevijarima i Zapisu popa Martinca

U sklopu kolegija Od pergamene do digitalnoga kodeksa studenti su posjetili Riječku nadbiskupiju u kojima se nalaze pohranjeni znameniti i dragocjeni kodeksi hrvatske kulturne baštine I. i II. novljanski brevijar. Studenti su uz mentorstvo izv. prof. dr. sc. Saše Potočnjak pristupili obradi hrvatskoglagoljskoga II. novljanskoga brevijara (1495), što je uključivalo kodikološki i paleografski opis rukopisa. Ovaj biser hrvatske rukopisne kulture studenti su mogli neposredno vidjeti i opisati te čuti nešto više o povijesnom kontekstu u kojem su nastajali, o mjestu dosadašnje pohrane u Novom Vinodolskom (Župa sv. Filipa i Jakova), a naročito o glavnom skriptoru popu Martincu te samome Zapisu popa Martinca.

Kako bi se što bolje pripremili za kodikološko-paleografski opis brevijara uvodnim je obraćanjem izv. prof. dr. sc. Marko Medved studentima opisao arhiv Riječke nadbiskupije, te približio općenito način pristupa te metodologiju arhivskih istraživanja u crkvenim institucijama.